Basilicata

 

Basilicata je region na jihu Itálie, na západě sousedící s Kampánii, na východě s Apulií a Kalábrií na jihu. Má krátké pobřeží Tyrrhenského moře a také Tarantského zálivu v Jónském moři na jihovýchodě. Oblast má rozlohu 9 992 km², 600 tisíc obyvatel a dělí se na dvě provincie: Potenza a Matera. Hlavním městem regionu je Potenza. Jedná se o hornatou oblast s nejvyšší horou jižních Apenin Monte Pollino.

 

La pezzenta / salsiccia pezzente

klobasa pezzenta

Pezzente lze definovat jako triumf jednoduchosti. Jak již název „žebrácká klobása“ napovídá, tato klobása se vyrábí z levnějších, méně ušlechtilých kusů vepřového masa jako hlavy a vnitřností (srdce, plíce, dršťky, ledviny, jazyk, tučné řezy) a ochucené solí, mletým pepřem, sladkou čerstvého česneku a divokých semen fenyklu. Směs se uleží 4 dny, naplní se do střívek a zraje v suchu cca 4 týdny. Pezzenta se podává grilovaná nebo vařená se zeleninou s plátky chleba.

"Vecchiareddra" Rotonda

Salám výrobně podobný klobáse pezzenta. Kousky odřezků masa, vnitřnosti (opálená vepřová kůže, kusy plic, srdce, atd..) jsou nacpány  do vepřových střívek. Zraje jako ostatní druhy masa, ale kratší dobu. Konzumuje se pomalu vařená v polévkách nebo pečená v zelenině jako hlavní jídlo.

Suroviny: kousky vepřového masa, ořezy ze zpracování lepších salámů, srdce a plice prasat místního chovu, opálená vepřová kůže.

Koření: sůl, pepř, paprika, semena fenyklu.

Doba zrání dva až tři měsíce. 

Oblast výroby: Město Rotonda di Pollino oblasti v provincii Potenza . 

 

Lombino

 Lombino salumi

 

Lombino je produkt velmi bohaté chuti. Hlavní surovinou je vykostěné karé z těžkých prasat, solené a ochucené pepřem a dalším kořením. Na řezu je typické růžové barvy. Vůně je jemná, charakteristická  sladkost spojena s jemnou chutí. Zpracování lombina se provádí ve čtyřech fázích: - v první řadě je maso ochuceno směsí soli a koření, - potom se uleží v chladu, aby sůl a koření pronikly do masa, produkt je masírován a zabalen v charakteristickém krytí přírodních prasat "lojové kůže", - pak je lombino je svázané a sušené na vyhrazených místech po téměř 10 dní, - poslední fáze je zrání, které trvá nejméně tři měsíce.

Caciocavallo Silano DOP

Caciocavallo Silano

Typický tradiční sýr regionů Basilicata, Calabria, Campania, Molise a Puglia. Termín "silano" pochází z pradávného původu produktu, souvisejícího s náhorní plošinou Sila.

Caciocavallo Silano CHOP je sýr vyráběný z kravského mléka. Má oválný nebo kónický tvar měšce s tenkou hladkou kůrou, slámově žluté barvy, homogenní, kompaktní, s drobnými otvory bílého nebo světle žlutého řezu. Vyznačuje se příjemnou aromatickou chutí, obvykle mírně nasládlou když je sýr mladý, v pokročilé zralosti se stává pikantní. Vynikající je grilovaný nebo smažený.